Rádi byste prodali „cenný obraz“ po babičce, ale netušíte, kolik si za něj říci? Pozor, až polovina krajinek, portrétů či jiných výjevů je falzum. Umíte rozeznat reprodukci od originálu? A kde si ověřit pravost obrazu?
Peníze uložené v umění
Trh s uměním, který se na našem území naplno otevřel v devadesátých letech, je zahlcen padělky. Ty se nejčastěji objevují u anonymních překupníků na internetu, na černém trhu, ale výjimkou není ani falzum v galerii. Tam by měla mít cenná díla certifikát pravosti obrazu, i ten se však dá koupit na internetu a zfalšovat (nebo podplatit).
Nákup drahého obrazu k investici byste si tedy měli dobře rozmyslet a věnovat čas sebevzdělávání a případně i finance k ověření pravosti obrazu nezávislým znalcem. Jak nenaletět podvodníkům při koupi cenného obrazu?
- Opravdu drahé obrazy z aukčních síní mají znalecké posudky a leckdy i laboratorní expertizy.
- Vybírejte mezi ověřenými díly s certifikátem pravosti obrazu od poctivých znalců a institutů. U investičního umění si nechte vypracovat 3 nezávislé posudky.
- Ne vždy je falzum jednoznačné, ale zhruba 90 % padělků jsou schopni experti rychle odhalit.
- Při posuzování díla má nejvyšší váhu hlas Národní galerie v Praze, její odborníci dokážou vypracovat detailní rozbor díla (trvá však několik měsíců a stojí desítky tisíc korun).
- Nákup umění po internetu nebo přes inzerát je vysoce rizikový a vyžaduje zkušenosti v oboru.
Jak odhalit falzum a kolik jich na trhu je?
Padělaný obraz neodpovídá motivem, technikou, obdobím či historií a původem. Pozor si dejte i na neznámé prodejce nebo překupníky s nelichotivou minulostí.
Nejčastěji se u nás falšují autoři české moderny František Kupka, Emil Filla a Josef Čapek, dále August Piepenhagen, Josef Navrátil, Antonín Chittussi, Jakub Schikaneder, Václav Špála, Kamil Lhoták, Toyen, Jan Zrzavý či Josef Lada. V České republice je hned několik falzifikátorských dílen, které produkují napodobeniny ve velkém. Nejlépe se padělají obrazy velmi plodných autorů, jejichž díla nejsou detailně katalogizována.
Podle odhadů je na světovém trhu s uměním až 40 % obrazů padělaných. Nejčastěji se falza objevují v Číně (90 % obrazů) a v Rusku (80 %), zatímco v Česku jde zhruba o polovinu nabízených děl.
Prodej obrazu – z pozůstalosti, nález apod.
Pokud máte doma obraz, který byste rádi prodali, a nic o něm nevíte, pomůžeme vám se základním určením jeho hodnoty.
Reprodukce, nebo originál?
Zatímco originální malba nebo kresba mají vyšší hodnotu, reprodukci prodáte mnohem laciněji. Vezměte si na pomoc lupu a prozkoumejte detail obrazu – vidíte-li rastr z rovnoměrně rozmístěných barevných bodů a povrch je na omak hladký, jde o tisk. U malby můžete po přejetí prstem cítit jednotlivé vrstvy a tahy štětcem.
Jakou má váš obraz hodnotu? Je pravý?
Máte-li ve vlastnictví opravdovou malbu, pak je čas na pečlivé zkoumání. Nejprve byste měli zjistit jejího autora – hledejte podpis na přední i zadní straně (tam bývá i štítek s dodatečnými informacemi, které vám v pátrání také pomohou). Jestliže jste jej našli, udělejte si o autorovi internetovou rešerši. Dívejte se i na jeho ostatní díla, kompozice, oblíbené barvy, techniku, období tvorby a malířský vývoj – to vše vám napoví, zda váš obraz zapadá do autorské mozaiky a mohl by být pravý, či zda jde jen o falzum. Zjistěte také co nejvíce o historii konkrétního kusu, jeho původu a místě nákupu.
Jakmile budete mít o díle všechny dostupné informace, vydejte se s obrazem ke znalci, do aukční síně či do galerie. Experti zabývající se uměním dokážou odhalit většinu padělků pouhým pohledem. Nebojte se svůj dotaz zaslat i do místních institucí či regionálních muzeí, kde mají v paměti hlavně lokální umělce.
Po určení autorství lze nechat vypracovat i chemicko-technickou analýzu, která by měla definitivně určit, zda se jedná o pravé umění. Laboratorní práce však stojí více než 10 000 Kč, proto se vyplatí zejména u dražších děl. Cena obrazu se pak odvíjí od potvrzeného autora, historie díla, technického stavu a vzácnosti na trhu.