Když se hračky stanou raritou aneb Nejcennější značky starožitných panenek z Německa

Výroba panenek má v Evropě dlouhou tradici, obzvlášť u našich německých sousedů. Většina slavných panenek totiž pocházela z oblasti Durynska, kde historie výroby panenek sahá až do dob Rakousko-Uherska. Nahlédněte s námi pod pokličku tamního řemesla a přečtěte si o nejvěhlasnějších značkách starožitných panenek z přelomu 19. a 20. století.

Dalo by se říct, že v minulých stoletích byla v Durynsku asi největší koncentrace panenek na světě, firem zabývajících se jejich výrobou tam totiž působilo několik desítek, možná až stovek. Důvod, proč v této oblasti rostly dílny na výrobu panenek jako houby po dešti, byl prostý. V regionu se odjakživa nacházela bohatá naleziště kaolinu, jenž se používá primárně na výrobu porcelánu. Krom toho bylo Durynsko proslulé také svou sklářskou tradicí sahající až do 12. století. S velkým množstvím porcelánek a stovkami mistrů sklářů se tak region přirozeně stal kolébkou výroby těch nejkrásnějších porcelánových panenek v Evropě.

Pixabay.com

Zajímavost: Až do poloviny 19. století se většina panenek vyráběla s ryze ženskými tvářemi. Když se poprvé objevily ty dětské, byla to revoluce ve světě hraček.

J. D. Kestner: Nekorunovaný král panenek

Johannu Danielu Kestnerovi se často přezdívalo „Král panenek“, a to z dobrého důvodu. Jeho továrna byla jednou z těch nejdéle fungujících v Německu. Panenky Kestner vyráběl od roku 1820 a jeho vnuk v tradici pokračoval až do konce 30. let 20. století. Na začátku všeho byly panenky ze dřeva a celuloidu. Největší úspěch ale značce přinesly biskvitové panenky, což byly hračky vyráběné z porcelánu bez glazury. A v očích sběratelů jsou dnes tyto staré panenky ceněnou starožitností.

Zajímavost: Německé panenky měly většinou paruky vyrobené z mohéru nebo lidských vlasů.

Armand Marseille: Německý Mattel

Společnost Armand Marseille vyrobila v letech 1885 až 1930 některé z nejslavnějších panenek v Německu a stal se Mattelem německého trhu. Jeho panenku s označením „390“ si totiž přála snad každá malá holčička. Na samotném vrcholu úspěchu produkovala Armand Marseille přes 1 000 panenek denně, což byl na tehdejší dobu nebývale velký výkon. Pod touto značkou se zrodily nejrůznější panenky z biskvitu, ty nejznámější řady nesou název „Floradora“, „Queen Louise“, „Darling Dolly“, „Dream Baby“ nebo „Just me“.

Wikimedia Commons

Kämmer & Reinhardt: Realistické

Značka Kämmer & Reinhardt byla založena v roce 1886 Ernstem Kämmerem a Franzem Reinhardtem. Zpočátku hračky vyráběly z vosku, později jim firma Simon & Halbig na objednávku ručně vyráběla biskvitové hlavy. A proto mají některé panenky na zátylku jak logo značky Kämmer & Reinhardt, tak Simon & Halbig. Firma byla proslulá výrobou biskvitových panenek s realistickými dětskými tvářemi a jedním příkladem za všechny je třeba panenka „Kaiser Baby“.

Zajímavost: Nejdražší starožitná panenka na světě je ta od značky Kämmer & Reinhardt. V britské aukční síni Bonhams byla vydražena za částku přesahující 7 milionů korun.

Starožitné panenky Heubach

Ačkoliv se Ernst Heubach na německé scéně objevil až kolem roku 1893, jeho panenky značky Heubach dnes patří k těm nejcennějším. Heubach vyrobil obrovské množství panenek různorodých tvarů i etnik – od těch v nabíraných sukních až po princezny afrických kmenů nebo domorodkyně exotických ostrovů. Zajímavostí je, že Ernstův syn se oženil s dcerou majitele konkurenční firmy Armand Marseille. Vysvětluje to, proč jsou si některé modely panenek od těchto značek tak podobné.

Těchto pět značek z durynské kotliny je ale jen kapkou v moři. Značek starožitných panenek totiž existují stovky a všechny jsou na sběratelském trhu žádané. Někteří si sbírku hýčkají pro potěšení, jiní v ní vidí investici, jejíž cena pozvolna roste. Že jste panenkám propadli i vy?  Na Aukro.cz jejich aukce začínají už na 1 koruně.

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd (2 hlasů, průměr: 4,50 z celkem 5 hlasů)
Loading...