Filtry do auta: Sportovní vzduchový filtr

Sportovní vzduchové filtry motorům nabízejí zvýšení výkonu, snížení spotřeby paliva a také „lepší zvuk“. Přemýšlíte, čím svého plechového miláčka vylepšit? Nahlédněte s námi pod kapotu sportovních aut a přečtěte si, jak se mezi sebou jednotlivé filtry liší a jak se jejich instalace projeví na výkonu vozidla.

Jak sportovní vzduchové filtry zlepší výkon motoru?

Sportovní vzduchový filtr má oproti tomu běžnému papírovému mnohem větší propustnost. Díky tomu do motoru žene mnohem větší množství vzduchu. Palivo se tak lépe spaluje, čímž se zvyšuje tlak na píst a auto lépe jede. O účinnosti sportovního vzduchového filtru však automobiloví nadšenci vášnivě diskutují. Někteří tvrdí, že je to zbytečný komponent, který autu spíše škodí, jiní si zase svižnou jízdu s novým filtrem nemohou vynachválit. A pravda je někde uprostřed těchto dvou názorů. Ačkoliv nárůst výkonu není citelný, filtr pod kapotu prokazatelně přidá pár koní navíc. Dalším nepopiratelným plusem je také to, že snižuje spotřebu paliva.

Jak je to s filtrací?

Vyšší propustnost vzduchu s sebou nese tak větší množství nečistot. To ale nutně neznamená, že se vám začne motor zanášet špínou. Efektivita filtrace sportovního filtru se samozřejmě u každého výrobce liší, zpravidla však bývá mnohem vyšší než u klasického vzduchového filtru.

Pexels.com

Typy sportovních vzduchových filtrů

Sportovní vzduchové filtry lze rozdělit do několika kategorií. Sportovní vložky filtrů se hodí i do vozů určených pro každodenní provoz, jejich instalace je víc než snadná a nevyžaduje žádné úpravy v autě. Pod kapotou pouze nahradíte papírový vzduchový filtr tím sportovním. Kromě filtrační vložky si můžete do auta namontovat také kompletně celý airbox, který se vyrábí na míru jednotlivým modelům aut. Všechny filtry se dodávají spolu s návodem a veškerým příslušenstvím, které budete k jejich instalaci potřebovat. Mezi nejznámější výrobce patří K&N, JR Filters, BMC, Green nebo Pipercross.

Čištění filtru

Sportovní vzduchové filtry z bavlny není třeba vyměňovat, důležité je ale jejich pravidelné čištění, a to ideálně po každých 15 000 najetých kilometrech. Není to nic složitého, potřebujete k tomu jen štětec a čisticí sadu od výrobce filtrů. Nejdříve filtr vyndejte z airboxu, oklepejte ho a štětcem zbavte hrubých nečistot. Poté ho namočte na 30 minut do čisticího roztoku, následně jej opláchněte pod tekoucí vodou a nechte uschnout. Nakonec na filtr štětcem naneste vrstvu oleje (bývá součástí čisticí sady) a nechte ho opět vyschnout.

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd (2 hlasů, průměr: 5,00 z celkem 5 hlasů)
Loading...