První pomoc, když udeří vedra

Tropická vedra, která poslední roky zažíváme, se vtírají i do našich domovů. Způsobují únavu, bolest hlavy nebo malátnost. Jaká teplota je pro tělo optimální a jak ji doma udržet?

Ideální teplota se liší místnost od místnosti

Ložnice: Místnost, kde spíme, by měla být nejchladnější z celého bytu. Ideální teplota v ložnici se pohybuje mezi 17 a 19 °C. Důležitý je i čerstvý vzduch. Díky němu se ráno probudíte svěží a odpočatí.

Dětský pokoj: Miminko většinu dne spí. Vhodná denní teplota v místnosti je 22 stupňů Celsia, noční kolem 18. Časem můžete přejít na teplotu 22–23 °C po celý den. Ale pozor – příliš velké vedro snižuje obranyschopnost dítěte. Správně nastavenou teplotou tak předejdete častým nachlazením.

Pracovna: Maximální pracovní výkon podáváme při 20–22 °C. Při vyšších teplotách se rozšiřují cévy, začíná se nám chtít spát a práce je to poslední, na co myslíme. Výkonnost klesá až o neuvěřitelných 50 %.

Obývací pokoj: V obýváku se scházíme s rodinou, hostíme návštěvy, sledujeme televizi nebo jen tak relaxujeme. Při těchto činnostech většinou sedíme a moc se nehýbáme. Teplotu můžete nastavit až na 24 °C.

V horku hrozí únava i srdeční obtíže

Letní vedra nejsou jen nepříjemná, ale nesou s sebou i zdravotní rizika. Organismus se horkem vyčerpává. Hrozí dehydratace, zvýšené pocení, bolesti hlavy, malátnost, pocity na zvracení/zvracení, nesoustředěnost, bušení srdce a další související trable, které by se do jednoho článku ani nevešly.

4 osvědčené způsoby, jak doma udržet příjemnou teplotu

1. Pravidelné větrání
Vyvětrejte hned po ránu, kdy venku panují příjemné teploty. Okna na chvíli otevřete i po dešti a večer před ulehnutím. Během dne, kdy slunce žhne a teploty přesahují 30 stupňů, pokušení větrat odolejte.

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT  Kam pro radu se stavbou pasivního domu? Do PVA EXPO PRAHA!

2. Větrák
Funguje jako první pomoc. Snižuje však teplotu pouze pocitově, tím, že víří vzduch v místnosti. Nikdy neseďte příliš blízko - koledovali byste si o nachlazení. Pokud jste vy nebo někdo jiný z rodiny alergik, na větrák zapomeňte. Rozvíří totiž všechen prach i pylové částečky.

3. Klimatizace
Po moderní klimatizaci do bytu a domu sahá každý rok více lidí. Nejenže udržují optimální teplotu, ale zajistí i ideální vlhkost vzduchu. Navíc ho pročistí od alergenů. Vzduch díky ní pořád cirkuluje, takže nemusíte tolik větrat.

4. Rolety a žaluzie
Nejlepší službu prokážou plně zatmívací rolety, které nepropustí téměř žádné sluneční paprsky. Venkovní žaluzie je zase odrážejí pryč od domu. Tím snižují teplotu v interiéru i o několik stupňů Celsia.

Nejlepší řešení představuje kombinace kvalitního stínění s dobrou domácí klimatizací. Čerstvý vzduch je ale přece jen nenahraditelný. Nezapomeňte čas od času vyvětrat.

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd (2 hlasů, průměr: 3,00 z celkem 5 hlasů)
Loading...